Aktualności
Galeria
Linki
Osobliwości
Kadra
Wanda Rutkiewicz
O nas
Obrzędowość
Śpiewnik
Strona główna

Dlaczego zielony kolor chust?
Barwa ta to nie tylko kolor natury, lasów czy łąk. Symbolizuje on nadzieje towarzyszącą każdemu kolejnemu wschodowi słońca, każdemu nowemu dniowi. To kolor lata- wielu niezapomnianych obozów, biwaków, zapadających w pamięć przygód.

Czemu nazwa "Wschodzącego Słońca"?
Wschód słońca rozpoczyna każdy dzień. To moment gdy ciemność zastępowana jest przez światło: symbol dobra, wiedzy, ciepła, dobroci. Świt to pora nadziei związanej z początkiem czegoś nowego, nieznanego. Każdy poranek to przełomowy etap. Nigdy nie wiadomo co stanie się za parę godzin, minut czy sekund... to wielka niewiadoma z którą zmaga się każdy z nas. W mitologii świt symbolizuje początek nowego życia. W wędrówce jest to początek nowego etapu drogi, zapowiedź przygód. Każdy wschód słońca to symboliczna wygrana światłości a więc dobra ze złem. Nie można zapominać, że każdy dzień to obowiązki i kolejne przeszkody do pokonania... by stać się lepszym... na drodze do wytyczonych celów i ideałów.

Zbiórki, zwyczaje....
Każda drużyna ma swoje własne rytuały, tradycje, zwyczaje. Nasza nie stanowi tu wyjątku (choć ogólnie jesteśmy wyjątkowe). Na naszych chustach można dostrzec supełek. Jest to skautowy zwyczaj. Przypomina nam, że każdego dnia należy postępować wedle praw i starać się zrobić coś dobrego.
Nasze zbiórki rozpoczynamy otaczając kręgiem świeczkę. Gdy gaśnie światło Prowadząca zbiórkę spośród uczestniczek wybiera najbardziej zasłużoną i wyróżniającą się w ostatnim tygodniu (jest to zaszczyt, strażniczka ognia nazywana jest Jutrzenką). W całkowitej ciszy i ciemności symbolizującej noc musi rozpalić ogień- a więc następuje "wschód słońca" (każda zbiórka to "nowy dzień"). Gdy blask świecy rozświetla harcówkę śpiewana jest piosenka "Płonie ognisko". Siadamy w kręgu i pokolei opowiadamy jedną rzecz z minionego tygodnia.Na zakończenie splatany jest krąg i odśpiewane zostaje 'Bratnie słowo" (chcemy powrócić do śpiewania "Późno już"). Gdy iskierka zatoczy krąg i pożegnamy się poprzez "Czuwaj!" , Jutrzenka gasi świeczkę

cdn...